2020. évi bértárgyalások a HVDSZ területén

Országszerte megkezdődtek, sok helyen már le is zajlottak a bértárgyalások az alapszervezeteinknél. 2020-ban jogszabály szerint a minimálbér és a garantált bérminimum is 8-8 %-kal emelkedik, az efeletti bérek esetén a szakszervezetek ettől eltérő mértékben is megállapodhatnak a munkáltatókkal. Alapszervezeteinknél a területi és a szakmai sajátosságok is meghatározzák a bérfejlesztések mértékét, lássunk egy gyors körképet előbb a településüzemeltetés területéről:

 

A január eleji jogszabály-módosításnak köszönhetően lehetőség volt arra, hogy 2019. első negyedévre vonatkozó költségfelülvizsgálatot hajtsanak végre az NHKV-nál 8 napon belül, ehhez lezárt üzleti évre sem volt szükség, ezzel a lehetőséggel több régióban is éltek a munkáltatók.

A munkaerőhiányt lassan felváltja a munkaerő megtartásának problémája.

Előrejelzések szerint a fizikai állománynál tovább folytatódik a 2017-től folyamatosan emelkedő bérdinamika: az idei évre is átlagosan 12%.-ot mutatnak a számok.

 

Nyugat-Dunántúl: GYHG alapszervezeteknél a fizikai állomány 15 %-os bérfejlesztése valósult meg, a Győr-Szolnál a fizikai állomány 15 %-os ajánlást kapott, mindkét cégnél márciusban folytatódnak a tárgyalások. A Jószív alapszervezetnél folyamatban van a kollektív szerződés tárgyalása, ahol tavaly május óta folynak egyeztetések a bérek rendezéséről, sikerült elérni, hogy a mindenkori minimálbér legyen a fizetés számítás alapja. A bértárgyalás március közepén várható, ahol a dolgozók pszichikai-, fizikai- és hőterhelése is befolyásoló tényező lehet.  A STKH alapszervezet titkára távozott a cégtől, így jelenleg utódlás van folyamatban. A Szombathelyi Távhőnél szintén kollektív szerződést kötöttek, melyben hűségpénzről is sikerült megállapodni, az üzleti terv elfogadására várnak, ami március végére várható. A Szovánál 3 éves megállapodás van, amiben 8%-os bérfejlesztés szerepel, a cafeteria a mindenkori minimálbér kétszerese. A Prenornál 5-8 %-ban gondolkodnak, megállapodás még nincs, a cafeteriát 160 ezer forintra emelték.

Közép-Dunántúlon megindultak a bértárgyalások, az adatok kiértékelése után kétszámjegyű bérfejlesztést céloztak meg, a megállapodásoknál fontos tényező a munkaerő-megtartás. Az NHSZ Tatabánya és a Vértes vidéke alapszervezeteknél a tárgyalások kezdeti stádiumban vannak, első alkalommal történik közös bértárgyalás a két cégvezetéssel. Utóbbinál a kollektív szerződés megkötése a finisbe ért, mely lojalitási bónuszt vezet be, március közepére várható aláírás. Az Avar Ajkánál 10 %-os emelkedésről született megállapodás, emellett a mozgóbér is emelkedett és lojalitási bónuszról döntöttek. A T-Szolnál egyelőre megnyitó tárgyalás és az adatok kielemzése történt meg, a java még hátra van. Az NKM-OSZ Zrt. HVDSZ alapszervezete egyeztetést folytatott az MVM csoportban működő érdekvédelmi szervezettel. A cég államosítását követően a HVDSZ képviselet önállóan is teret nyert, 8 % bérfejlesztés várható, mely elsősorban Barassó Ágota fáradságos munkájának köszönhető. A Lün Kft-nél napokon belül szintén megkezdődnek a tárgyalások.

Dél-Dunántúl: A régióban még tartanak a bértárgyalások. A minimálbérre megtörtént a beállás. 8-15 % között vannak a jövedelemnövekedések. Általában 2-3 fordulónál tartanak, valamint három munkásgyűlésnél. A Kaposvári Hulladékszállításnál még  van egy forduló, mert a munkaadó az ösztönzést favorizálja, a szakszervezet pedig az alapbért. A megállapodások visszamenőlegesek január elsejéig. Mindenütt rögzítették  a 2 %-os szocho változást, amennyiben csökken, megkapják. A KAVÍZ-nél a 8 %-ot 15-re tornáztuk fel. Itt az ivóvíznél is lesz szervezetünk.  A béren kívüli juttatások 17 és 50 ezer forint között váltakoznak. Két ksz van készülőben. Szinte már hagyománnyá vált, hogy Szita Károly Kaposvár polgármestere év elején fogadta a szakszervezeti tisztségviselőket, ahol megköszönte kollégáink áldozatos munkáját.

Közép-Magyarország: A budapesti önkormányzati tulajdonú cégek közül többen még a közgyűlés döntéseire várnak a bértárgyalások megindításánál. A Főkertnél illetve az FTSZV-nél előre láthatóan 10 % körüli bérfejlesztés várható, a legtöbb helyen még irányszámokat sem ismerünk.  Az Ariesnél jellemzően nyáron döntenek a bérfejlesztésről, idén is ekkor várható. A Szákom idei bérfejlesztéséről egyelőre nincs információnk, előre láthatóan áprilisban várható döntés. A Budapest Közútnál most zajlanak a tárgyalások, szakszervezet kitart a kétszámjegyű emelés mellett. A Főkétüsz sorsa bizonytalan.

Az FKF NZRt-nél a Szakszervezet megalakította a Munkaügyi vita tárgyaló delegációját, de a munkáltatóval folytatott tárgyalás február 25-én szóbeli egyezséget hozott, melynek rögzítése még folyamatban van. A főbb számok: fizikai állomány fix 10%, szellemi állomány – vezetők nélkül – fix 7% alapbéremelés. Ezen felül hűségidő alapú alapbéremelés 0 – 4% között. Így egy fizikai 10 – 14, szellemi 7 – 11% közötti alapbéremelésben részesül. Cafetéria bruttó 513.530 Ft/év, jutalom bruttó 270.000 Ft/fő/év, iskolakezdési támogatás 42.000 Ft/gyermek és a korábbi ösztönző rendszer megtartása. Ezen kívül munkakörülményeket javító intézkedésekre forrás 50- 150 millió Ft pl. bőrgyógyászati szűrés, ortopédia stb.

Észak-Magyarország: A Gyöngyösi Vagyonkezelőnél a munkáltató 8 % bérfejlesztést ajánl, a tárgyalások folyamatban vannak. Az Ózdi Távhőnél várhatóan 10 % feletti bérfejlesztés lesz, de még várnak a költségvetés elfogadására. A Salgótarjáni VGÜ-nél egységesen 10 %-os bérfejlesztés történt, a Salgótarjáni Foglalkoztatási Nonprofit Kft-nél csak a minimálbéremelést hajtották végre. A Balassagyarmati Városüzemeltetésnél még nem volt bérfejlesztés. A Salgótarjáni távhősök januárra visszamenőleg fognak bérfejlesztést kapni, áprilistól 8 hónapra elosztva.

Északkelet-Magyarországon a hulladékos cégek 8 %-os ajánlást kaptak a munkáltató részéről, melyre a szakszervezet 15 %-os bértömeg-emelésigénnyel válaszolt, a tárgyalások még nem zárultak le a területen, az álláspontok egyelőre nem közelítenek.

Észak-Alföld: Az előző évben sajnos elvesztettük kollégánkat, Tóth Dezsőt, a régió vezetőjét. Sok évtizedes munkájából fakadó eredményei, kapcsolatai nem pótolhatók, a vezetőség igyekszik megtalálni méltó utódját, addig pedig aktívan tartani a helyi kapcsolatokat. A Debreceni Városüzemeltetési holding vezérigazgató asszonya a HVDSZ elnökével folytatott egyeztetésen tájékoztatta, hogy a holdinghoz tartozó Civisház és a Debreceni Hőszolgáltató alapszervezeteinknél 8-8 % bérfejlesztést ajánlottak, melynek részleteiről egyelőre nincs információ. Sajnos kiderült az is, hogy a cégek nem foglalkoznak a fluktuáció kérdésével, ami hosszútávon problémát jelenthet a munkaerő-gazdálkodásban.

Dél-Alföld: a településüzemeltetésben dolgozók bére Szegeden 8-10 %-os bérfejlesztést mutat, Hódmezővásárhelyen ennél több, ott 12%-os a béremelés, a szellemi állomány bére továbbra is elmarad ettől, ami folyamatos bérfeszültséget okoz. Több önkormányzati cég visszamenőleges bérfejlesztést ígér májustól.

 

A megváltozott munkaképességűek területén az alapvető befolyásolási tényező, hogy a cég állami vagy magán tulajdonban van-e:

Tudomásunk szerint a minimálbér-emelés arányaival egyező emelést mindenütt végrehajtották. A magán szektorból olyan információnk van, hogy a dolgozói létszám az öregségi nyugdíjkorhatár elérése miatt folyamatosan csökken, a létszámpótlásra nem kerül sor a stabil piac ellenére. Az állami szektorban viszont a megrendelések számának csökkenése okozza a gondot. Az érdekképviselet évek óta harcol azért, hogy a régóta ígért védett piacot létrehozzák, sajnos eddig eredménytelenül. Az állami cégeknél a tulajdonos által meghatározott feltételek, a támogatás mértéke és a jogszabályok befolyásolják a munkáltatók lehetőségeit, ezeknél a cégeknél folyamatos a munkaerőhiány.