Hőség és kötelezettség

A hatékony munkavégzés elengedhetetlen feltétele a megfelelő munkakörülmény megteremtése.

A munkavállaló számára olyan körülményeket kell teremteni, hogy munkáját biztonságos környezetben, a törvényi szabályozásoknak és munkavédelmi előírásoknak megfelelően betartott feltételek között végezze.

A jó közérzetet és teljesítőképességét nagymértékben befolyásolják a környezet klimatikus feltételei. A nyári időszakban, a hőség és a gyakori meleg hatására csökken a koncentrálóképesség, a figyelem csökken. A munkáltató feladata, hogy mind a zárt, mind a nyitott helyeken lehetőséget teremtsen arra, hogy óránként minimum 5, legfeljebb 10 perces pihenőidőt biztosítson hűvösebb környezetben, pihenésre alkalmas ülőhelyekkel, miközben a dolgozók igényének megfelelő mennyiségű hűtött folyadékkal biztosítja a folyadékpótlást. Fontos megemlíteni a légkondicionálás szükségességét, de nem hagyható figyelmen kívül az a tényező sem, hogy az egyenlőtlen hőmérsékleti viszonyok, a túlzott hideg a hőség után könnyen vezethet megfázáshoz, ezért erre célszerű ügyelni.

Sok esetben a munkavégzéshez használt berendezések is további megterhelést jelentenek, bizonyos hőmérsékleti tartományban már a hűtésre szolgáló berendezések sem tudják ellátni a kellemes klíma biztosítását, ezért szükségessé válhat, hogy munkavédelmi intézkedéseket vezessenek be.

Azokon a munkahelyeken, ahol a dolgozók védőfelszerelést kell, hogy viseljenek, szem előtt kell tartani azt a tényt, hogy a magas hőmérséklet hatására ezek további megterhelést jelentenek, ezért érdemes egyénileg is megvizsgálni az egészségi állapotra gyakorolt hatásukat. Célszerű foglalkozás- egészségügyi szakorvos segítségét kérni az egyéni állapotfelmérésre, és megvizsgálni, hogy milyen a munkavállaló egészségi állapota, tűrőképessége, alkalmazkodóképessége, és ennek megfelelően kell döntést hozni az egyéni védőfelszerelések alkalmazása során fellépő terhelés csökkentéséről.

 

Az illékony veszélyes anyagokkal (pl. szerves oldószerek: aceton, toluol) végzett tevékenységnél a munkavédelmi szabályokat fokozottan be kell tartani, mivel a magas hőmérséklet fokozza az egyes kémiai anyagok párolgását, melynek következtében a munkahelyi levegő veszélyes szennyeződése meglehetősen gyorsan kialakulhat. A veszélyes anyagot tartalmazó (a vonatkozó előírásoknak megfelelően felcímkézett, illetve jelöléssel ellátott) tárolóedényt, a használatot követően azonnal le kell zárni, és az anyag (kémiai, fizikai stb.) tulajdonságainak megfelelő tárolásáról kell gondoskodni. A védelem hiánya a munkavállaló rosszullétét, akár eszméletvesztését is okozhatja, ezért fokozattan kell ügyelni a biztonságra.

A munkavállalók figyelmét fel kell hívni a folyadékveszteség pótlásának szükségességére és az ebből adódó rosszullétek megelőzésére. Figyelmet kell fordítani arra, hogy az esetlegesen előforduló panaszok (pl. fejfájás, szédülés, szemkáprázás, szomjúság, szapora szívverés) esetén a munkát azonnal hagyják abba és keressék fel a kijelölt pihenőhelyet, szükség esetén igényeljék az elsősegélynyújtást, vagy az orvosi ellátást.

 

 A cikk az NMHMI tájékoztatása alapján készült - VDSZ - Budapest, 2013.06.19.

Forrás:

http://vdsz.hu/hirek/hoseg_es_kotelezettseg/