Megváltozott munkaképességűek – Több, mint 100.000 fős munkaerőpiaci tartalék, de…
Ma van a fogyatékkal élők világnapja
Magyarországon javítani kell a foglalkoztatási feltételeket és a bérezést
A HVDSZ 2000 tovább küzd a megváltozott munkaképességűek jogaiért
Az ENSZ 1992-ben nyilvánította a fogyatékkal élők világnapjává december 3-át. Az idei világnap alkalmából a Helyiipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezete 2000 (HVDSZ 2000) - amely a legnagyobb, több mint 6000 megváltozott munkaképességűt képviselő magyarországi szakszervezet - szeretné ráirányítani a figyelmet a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatási helyzetére. A szakszervezet tiszteletét fejezi ki a fogyatékkal élők felé világnapjuk alkalmából, és egyben jelezni kívánja, hogy tovább küzd a megváltozott munkaképességűek jogaiért.
Mintegy 70- 80 ezer megváltozott munkaképességű dolgozik Magyarországon
Becslések szerint ma Magyarországon mintegy 70-80 ezer megváltozott munkaképességű ember dolgozik, de már ezt a területet is érinti az elvándorlás, a külföldre távozás. A politikusok sokszor hangoztatják, hogy a megváltozott munkaképességűekre munkaerő-piaci tartalékként tekintenek. A HVDSZ 2000 szerint ehhez – vagy akár ahhoz, hogy a sok területen meglévő munkaerőhiányon megváltozott munkaképességű dolgozókkal lehessen javítani - a munkakörülmények és a bérezés javítása mellett arra is szükség van, hogy a társadalmi periférián belül maradjanak a fogyatékkal élő emberek.
Ez már csak azért is fontos, mert valóban nagy potenciál van ezen emberek foglalkoztatásában: kormányzati számítások és szakemberek becslése alapján mintegy 130 ezer olyan ember van, akik bár álláskeresőként van regisztrálva, de szociális, mentális és egészségügyi problémái miatt régóta nem tud elhelyezkedni a nyílt munkaerőpiacon és a közfoglalkoztatási programokba is nehezen vonható be.
A HVDSZ 2000 tovább küzd a megváltozott munkaképességűek érdekeiért
Bővebben
https://szakszervezetek.hu/kozlemenyek/12587-hvdsz-2000-megvaltozott-munkakepesseguek-tobb-mint-100-000-fos-munkaeropiaci-tartalek-de