Nem írta alá a Magyar Szakszervezeti Szövetség a minimálbérről szóló megállapodást - Index

Nem írja alá a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) azt a minimálbér-megállapodást, amelyet az utóbbi időben készítettek elő – írja a Népszava.

A szövetség tagsága péntek délután szavazott arról, hogy aláírják-e a megállapodást, és a többségük végül elutasította ezt. Döntésüket azzal indokolták, hogy túl kevésnek tartják a tervezett emelést.

"Ez az összeg éves szinten nem jelentene még 4 százalékos béremelést sem, csak 3,6 százalékot, hiszen a tárgyalások elhúzódása miatt csak februártól lépne életbe."

– indokolta a döntést a Népszavának Kordás László, a szövetség elnöke.

Elmondta továbbá, hogy a szövetség legalább 5 százalékos minimálbér-emelést szeretne elérni az idei évre vonatkozóan. Hozzátette: a Takarékbank elemzői az idei évre 8 százalékot is meghaladó átlagkereset-növekedést várnak, és ha a legkisebb bérek csak 3,6 százalékkal emelkednek, akkor még nagyobb lesz a dolgozók közti bérszakadék.

Kordás László arra is felhívta a figyelmet, hogy a minimálbérek esetében a kereset jelentős részét élelmiszerekre költik a dolgozók,

AZOK ÁRA PEDIG A BECSLÉSEK SZERINT 7,2 SZÁZALÉKKAL DRÁGULT A TAVALYI ÉVHEZ KÉPEST. 

A minimálbérről szóló egyeztetés novemberben kezdődött meg a munkáltatók és a szakszervezetek között.

A SZAKSZERVEZETEK KEZDETBEN 10 SZÁZALÉKOS NÖVELÉST KÉRTEK, MÍG A MUNKÁLTATÓK KÉPVISELŐI ÚGY VÁGTAK NEKI A TÁRGYALÁSNAK, HOGY AZ IDÉN EGYÁLTALÁN NEM LESZ LEHETŐSÉG EMELNI A MINIMÁLBÉRT.

Decemberre a szakszervezetek 5 százalékra csökkentették az elvárásukat, miközben a munkáltatók 3 százalékos növekedést már jóváhagytak volna. Ezen a ponton azonban megrekedtek a tárgyalások, emiatt a kormány – a szokásos gyakorlattal ellentétben – 2020 végén nem hirdette ki az idei minimálbér-növelés összegét, hanem a tárgyalások folytatását javasolta.

 

Forrás: index.hu