Rangos elismerésben részesült Réti Dávid, a HVDSZ 2000 szakszervezeti titkára
Kaposvár, 2025. január 9. – Somogy polgáraiért díjat kapott Réti Dávid, a kaposvári KAVÍZ Kft. szakszervezetének elnöke, a HVDSZ 2000 szakszervezeti titkára. A Somogy Vármegyei Közgyűlés rangos díját január elején adták át. Réti Dáviddal beszélgettünk a díjról, a Kaposvári Vízügyi Dolgozók Szakszervezetének (KVDSZ) múltjáról, jelenéről és 2025-ös várakozásokról.
Gratulálunk a díjhoz! Mit jelent ez számodra?
Hatalmas megtiszteltetés ez nekem, mert a szakszervezetben dolgozók, szakszervezeti vezetők nagyon ritkán kapnak elismerést. Akármennyire igyekszünk, sosem lehet annyit segíteni, hogy mindenkinek mindig jó legyen. Ezt az ember ingyen csinálja, mindenféle anyagi és egyéb juttatás nélkül igyekszik képviselni az emberek érdekeit. Egy-egy ilyen elismerés fontos visszajelzés a munkákra, lendületet jelent.
Réti Dávid (középen), a Kavíz Kft. szakszervezeti vezetője kimagasló szakszervezeti munkájáért vette át a kitüntetést Bíró
Norberttől, a somogyi közgyűlés elnökétől.
Mióta dolgozol a KAVÍZ-nál?
2010-ben jöttem ide a KAVÍZ-hoz, mint szennyvízcsatorna-hálózati technikus, azóta is akként dolgozom.
Milyen a szakszervezeti szervezettség a cégnél?
Az utóbbi években növelni tudtuk tagjaink létszámát, jelenleg már majdnem 30 tagunk van, ami jó arány a mintegy 110-120 fős dolgozói összlétszámot tekintve.
A kezdetektől oroszlánrészed volt a szakszervezet megalapításában. A HVDSZ 2000-rel mióta dolgoztok együtt?
Igen, a KVDSZ-t 2013-ban alapítottuk, amikor a KAVÍZ-t is egy önkormányzati holdingba szervezték, és csökkentek a juttatások. Akkor volt, aki azt mondta, hogy „úgy kell nektek, mert nincs se szakszervezetetek, se üzemi tanácsotok”. Úgyhogy kitaláltuk, hogy megalakítjuk a szakszervezetet, ennek élharcosa Zsugovics Miklós volt. 2014-ben a Liga Somogy megyei szervezetéhez csatlakoztunk, de 2016-ban ez a megyei szervezet megszűnt, és végül a KVDSZ önállósodott, bejegyzett szakszervezet lett, a VKDSZ-hez (Vízügyi Közszolgáltatási Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége – a szerk.) csatlakoztunk, mivel ők az ágazati szakszervezet, de végül a nem jött létre szorosabb kooperáció. 2018-ban, amikor átvettem az elnökséget – ha én nem vállalom el, megszűnt volna a szakszervezet – kerestem egy olyan patrónust, aki érdemben tudna segíteni minket. Így találtam meg Svajda Józsefet, a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) Somogy megyei képviseletvezetőjét, egyben a HVDSZ 2000 dél-dunántúli régióvezetőjét. 2018 februárjában beléptünk a HVDSZ-be mint jogi személy, így vagyunk most tagok és sok mindent elértünk együtt.
Azt mondod, hogy ha te nem vállalod el a KVDSZ vezetését, megszűnt volna. Mióta van benned a vonzódás a szakszervezetek, szakszervezeti ügyek iránt?
Ahogyan megalapítottuk a KVDSZ-t, láttam, hogy az egyetlen lehetőség az összefogás. Aztán nem akartam, hogy a szakszervezet megszűnjön azért, mert az előző elnök már nem tudja tovább csinálni a munkát. Tovább akartam vinni, ez a lényemből fakadt. Mindig is szerettem segíteni az embereknek, szerintem fontos kohéziós erő a mai a világban, hogy segítünk egymásnak. Szeretem, ha úgy találkozik velem valaki az utcán, hogy azt mondja, „de jó, hogy látlak, milyen jó, hogy ezt vagy azt megcsináltátok”.
Az utóbbi években mik voltak a KVDSZ főbb eredményei, sikerült-e ebben a nagyon erősen inflációs környezetben megőrizni a bérek reálértékét?
Amióta 2018-ban a HVDSZ-hez csatlakoztunk, folyamatosak az évenkénti bértárgyalások, már a negyedik ügyvezető igazgatóval tárgyalunk Svajda Józsival karöltve. Előtte mindenki annyit keresett, amennyit a főnöke mondott neki. 2018 óta minden évben volt bérkorrekció, béremelések, a cafetériát és a szennyvizes területen a veszélyességi pótlékot is sikerült feljebb tornázni, és volt, hogy sikerült egy-egy kisebb dolgozói kör mellett kellett kiállni, mert éppen arra volt szükség. A koronavírus alatt sikeresen alakítottunk bérszövetséget a városban, és azt is fontos eredménynek tartom, hogy 2023. január elsején megkötöttük a kollektív szerződést a cégnél. Abban látom a szakszervezeti munka lényegét, hogy egy közvetítői szerepben vagyunk, mert a bértárgyaláson velünk szemben ülő ügyvezető nem feltétlenül tudja, hogy hol vannak különbségek az emberek között a munka szempontjából, vagy hogy mik a problémáik – mi viszont mindezeket el tudjuk mondani a vezetésnek.
HVDSZ 2000 – Együtt erősebbek vagyunk!
A Helyiipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezete 2000 (HVDSZ 2000) és jogelődjei több mint 70 éve, 1952 óta védik elsősorban a településüzemeltetési és megváltozott munkaképességű dolgozók érdekeit, de gyűjtőszervezet lévén bárki a tagjai közé kerülhet. A szervezet, alapító tagja a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének és a Magyar Szakszervezeti Szövetségnek. A HVDSZ 2000 a kormányzati, önkormányzati és munkahelyi szintű egyeztetéseken egyaránt ellátja a munkavállalói érdekvédelmet, és az érdekérvényesítés céljából partneri kapcsolatot ápol más szakszervezetekkel, az ágazatokhoz kapcsolódó munkáltatói szervezetekkel, valamint civil szervezetekkel